Kurufasülyeli Makarna

içindekiler

Dilediğiniz makarna tipi, Tortiglioni tavsiyemizdir.
500 gr. beyaz fasulye,
1 adet doğranmış soğan,
2 adet doğranmış domates
1 yk salça
1 yk barbekü sosu
Doğranmış sucuk veya çemensiz pastırma
Roka, kuzukulağı, ıspanak, maydonoz bir avuç
3 dilimlenmiş sarımsak
Zeytinyağ
100 gr.parmesan peyniri

hazırlanışı

Sarımsak ve soğanları zeytinyağında kavurduktan sonra, sucukları atıp bir kaşık salça ekleyip kavurunuz. Sonra iki adet doğranmış domatesi, tencereye ekleyin. Sonra barbekü sosundan bir kaşık ekleyip karıştırınız.
Tuz&biber, kekik, fesleğen ve son olarak biraz daha sarımsak atarak sosumuzu tatlandırıyoruz ve baloncuklar çıkana dek yüksek ateşte kaynatıyoruz, ilk balonu görür görmez altını en düşük ayara getirip 45 dk, kapağı kapalı olduğu halde ağır ateşte kaynamaya bırakıyoruz.
Sos pişerken ara sıra açıp karıştırınız. Domates pürenizin ne kadar sulu olduğuna bağlı olarak sosa biraz su eklemeniz gerekebilir. Bunun için makarna suyunu kullanabilirsiniz.
40 dk sonunda pişmiş fasulyelerimizi sosa atıyoruz, önceden koymamamızın sebebi fasulyelerin yumuşacık püremsi maddelere dönüşmelerini istemememiz. Eğer fasulyeleriniz önceden haşlanmamış ise domates sosunun içinde haşlanmaları için en başta tencereye ekleyiniz ve daha çok su kullanınız. 45 dk sonunda iki kaşık kadar parmesan rendeliyiniz ve en son olarak yeşilliklerinizi ekleyiniz.
Al dente haşladığımız makarnayı sosa ekliyoruz ve bir dakika kısık ateşte sosla çeviriyoruz. Ardından altını tamamen kapatıp, tencerenin kapağını kapıyoruz ve makarnanın 2 dk sosla dinlenmesini bekliyoruz.
Açıp bir kez daha karıştırıyoruz ve 1 dakika daha kapağı kapalı bekletiyoruz. Bu domates sosunun makarnaya mükemmel bir biçimde işlemesini sağlıyacaktır.
 

 

 

 

Rivista digitale Moneta