Sicilya Usulü ’CAPONATA’

içindekiler

1 adet yeşil kabak
1 adet domates
1 adet patlıcan
½ adet beyaz soğan
1 adet renkli dolmalık biber
1-2 diş sarmısak
Acı biber (pepperoncino)
Yeşil zeytin
½ çay bardağı elma sirkesi
3 yemek kaşığı toz şeker
Taze fesleğen

hazırlanışı

İlk olarak domates sosunu hazırlayın. Soğanı ince kıyım doğrayın. Domatesleri de olabildiğince küçük küpler halinde doğrayın.
Bir tencerede zeytinyağını iyice kızdırdıktan sonra soğanları ekleyin. Soğanlar iyice sarardıktan sonra domatesleri ve bir tutam tuz ekleyin ve yüksek ateşte suyunu çıkartacak şekilde kısa bir süre karıştırın. Tencerenin kapağını kapayın, altını kısıp pişirmeye devam edin. Piştikten sonra soğuması için bir tabağa alın
Patlıcanları küpler halinde doğrayıp kızgın ateşte kızartın. Kızardıktan sonra yağını süzüp bir kenarda bekletin.
Çay bardağındaki sirkeye 3 ykaşığı toz şekeri dökün ve şeker eriyinceye dek karıştırın.
Patlıcanlar kızarırken domates sosunu yaptığınız tencereye tekrar biraz zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağını biraz kızdırdıktan sonra içine ufak ufak doğradığınız acı biber, zeytin ve sarmısağı atın.
Sarmısak sarardıktan sonra küpler halinde doğradığınız sebzeleri (patlıcan hariç) tencereye ekleyin ve karıştırın. Ateşi kısıp tencerenin kapağını kapayın. Kabaklar bir miktar piştikten sonra şekerli sirke karışımını ve domates sosunu ekleyin. Tekrar tencerenin kapağını kapayıp kabaklar ve biberler pişene kadar ateşte tutun.
İyice piştikten sonra kapağını açın ve domatesin suyunu çekmesi için ateşi iyice açın. Domatesler bir miktar suyunu çektikten sonra ocaktan kaldırın.
Yağını süzmüş olduğunuz patlıcanları sebzelerin üzerine ekleyin. Elinizle parçaladığınız fesleğenleri de sebzelerin üzerine ekleyin ve iyice karıştırın.
 

 

 

 

Rivista digitale Moneta